Golden Apple Awards:

The Golden Apple is awarded by nomination from peers and distinguishes one outstanding educator in each of the Eau Claire Area School District schools. The Eau Claire Public Schools Foundation partners with generous area businesses to honor and recognize exceptional service in the schools.

Business Sponsored Grants:
• Each honoree is awarded with $500 in unrestricted grant funding to use in their classrooms or buildings in any way they choose. The only requirement is that the funds must be used to impact students.
• Each school is also awarded a $500 grant to their Eau Claire Public Schools Foundation Fund For Today, which the principal can use for the school’s greatest needs.

2019 Golden Apple Program

2019 Honorees and Sponsors

Congratulations to our 2019 Golden Apple Award Honorees and thank you for your incredible work with our students. We are fortunate and grateful for your service to our students, families, schools and community! Many thanks to the generous businesses who sponsored our honorees and support our schools.

Third row from left: Lynn Christianson (Northstar), Lindsey Anderson (Putnam), Johna Stern (South), Tricia Kwick (Lakeshore), Heather Bauer (Northwoods), Lisa Pomazal (Robbins). Second row from left: Brad Chapman (Meadowview), Paulette Sampson (North), Julie Becker (Sherman), Nicole Salter (Prairie Ridge), Betsy Lindholm (Montessori), Dustin Hayes (DeLong), Meg Nord (Longfellow), Sue Pisani (Manz). First row from left: Nevada Franz (McKinley), Patty Zwiefelhofer (Memorial), Michelle Richards (Locust Lane), Rachel Schank (Sam Davey), Jeannie Miller (Roosevelt), Heidi Hebert (Flynn). Photo by: Jeff Thompson Photography

Chippewa Valley Montessori Charter School honors Betsy Lindholm, associate II
Sponsored by Mayo Clinic Health System

DeLong Middle School honors Dustin Hayes, special education teacher
Sponsored by C & M Home Builders and Real Estate

Flynn Elementary School honors Heidi Hebert, Title I resource teacher
Sponsored by Marshfield Clinic and Security Health Plan

Lakeshore Elementary School honors Tricia Kwick, special education aide
Sponsored by Sylvan Learning

Locust Lane Elementary School honors Michelle Richards, general school assistant
Sponsored by UW-Eau Claire College of Education and Human Sciences

Longfellow Elementary School honors Meg Nord, media specialist
Sponsored by Kristo Orthodontic Specialists

Manz Elementary School honors Sue Pisani, third-grade teacher
Sponsored by Indianhead Foodservice Distributor

McKinley Charter School honors Nevada Franz, special education assistant
Sponsored by XCel Energy

Meadowview Elementary School honors Brad Chapman, physical education teacher
Sponsored by Student Transit

Memorial High School honors Patty Zwiefelhofer, math teacher
Sponsored by McDonald's Courtesy Corporation

North High School honors Paulette Sampson, literacy coach/reading specialist
Sponsored by Royal Credit Union

Northstar Middle School honors Lynn Christianson, administrative assistant
Sponsored by Wipfli

Northwoods Elementary School honors Heather Bauer, third grade teacher
Sponsored by McDonough Manufacturing Co.

Prairie Ridge Early Learning Center honors Nicole Salter, early childhood teacher
Sponsored by Trust Point Inc.

Putnam Heights Elementary School honors Lindsey Anderson, special education teacher
Sponsored by Marshfield Clinic Health System and Security Health Plan

Robbins Elementary School honors Lisa Pomazal, special education teacher
Sponsored by Ken Vance Motors

Roosevelt Elementary School honors Jeannie Miller, third grade teacher
Sponsored by Charter Bank

Sam Davey Elementary School honors Rachel Schank, second grade teacher
Sponsored by Marine Credit Union

Sherman Elementary School honors Julie Becker, second grade teacher
Sponsored by Market & Johnson

South Middle School honors Johna Stern, art teacher
Sponsored by Northwestern Bank

Many thanks to Bob Gallaher and WEAU for their dedication, time, coverage and service to this great cause; to Sacred Heart Hospital for their gift of design and print services; and to the Eau Claire Area School District for their loyal support of the Eau Claire Public Schools Foundation, and their support of the district faculty and staff!

 

2018 Golden Apple Recipients: Second row, from left: Brad Sommer, Stacy Wisse, Keith Haugen in honor of his wife Katie, Kari Holloway, Holly Larson, Dave Reidt, Lars Long, Amy Daw, Beth Mule.
Front row, from left: Heather Hernandez, Linda Brown, Deb Schretenthaler, Michelle Hrudka, Celena Smith-Reuter, Angie Nelson, Cathy Steidl, Melissa Greer, Amy CarlsonSather, Sarah Loback, Barb Redman. Photo by Jeff Thompson